Břidlice nepatří jen na zahradu, šmrnc dodá také interiéru

Filozofie interiérového designu se mění a návrháři dnes čím dál víc preferují surové, jednoduché přírodní zdroje, jako je kámen nebo dřevo. Bytová architektura založená na poctivých, pevných materiálech začala být znovu oblíbená v severských státech, které se tak staly inspirací pro celý kontinent. Základem tohoto stylu je upřednostňování jemných a nekřiklavých barev, které v kombinaci s přírodními materiály, v domovech vytváří velmi příjemnou a přirozenou atmosféru.

Tento fenomén naštěstí není v českém prostředí, známém pro těžbu kvalitních přírodních materiálů, žádný problém realizovat. Jedním z pokladů tuzemského těžebního průmyslu je totiž i moravská břidlice, která je známá pro své výborné izolační vlastnosti, zajímavou barevnost, odolnost vůči mrazu, vodě i vysokým teplotám.

Kromě toho kámen umí skvěle zapadnout do jakéhokoliv prostoru. Najde využití na zahradách či střechách domů, nebo i v jejich interiérech. Obklady z přírodního kamene, jako je břidlice, totiž korespondují s dnešními trendy bytového designu – udělají z každého interiéru originál a pomáhají navrátit naturální prvky zpět do našich obydlí. Jde zároveň o ideální materiál, kterým můžete sladit exteriér s vaším vnitřním prostorem. 

Výrazný prvek nabízející univerzální využití

Břidlice je sedimentární hornina, která vznikala milióny let pomalým usazování na dně moře. Lze ji těžit lomem nebo dolem, tu kvalitní především v hlubším dole. Na světle pak břidlice okouzlí čistými odstíny modré, šedé až černé barvy a zaujme schopností dobré rovinné štěpnosti. Proto se z ní dají následně vytvářet tenké desky, které nachází uplatnění jako kameninové obklady do interiéru či dlažba, ale také třeba jako parapety či schody. Z břidlice vznikají i neobvyklé a osobité kusy nábytku, a to nejčastěji konferenční, jídelní i pracovní stoly. Díky svým vlastnostem dokáže posloužit dokonce k výrobě umyvadel.

Opravdová kouzla ale břidlice dělá na stěnách. Přírodní kámen umí obklad stěn znevšednit typicky v koupelnách a kuchyních, dále také v obývacích pokojích. Designéři oceňují především kresbu obkladu a jeho variabilitu – vrstvený obklad z jednotlivých kamenů vytvoří strukturovaný povrch s 3D efektem, který vynikne například u krbu. Naopak obklady z velkých, tenčích plátů břidlice působí i přes přírodní nerovnosti kamene téměř hladkým dojmem. Velkoformátová verze tohoto obkladu pak většinou vytvoří bezkonkurenční dominantu místnosti, na které krásně vynikne přirozená kresba kamene.

V kuchyních pak břidlice nachází další, speciální využití. Kromě praktického obkladu stěn a pracovních desek kuchyňské linky totiž lze břidlici použít i jako menší kuchyňské nádobí. To poté přejímá charakteristické vlastnosti kamene, hlavně jeho odolnost. Přesto je třeba dát si pozor na agresivní čistící prostředky, které by mohly přírodní materiál poškodit. Příkladem zmíněného nádobí jsou v restauracích oblíbená servírovací prkénka, na kterých vyniknout jednohubky, sýry či hlavní chody i ve vašich domácnostech. Břidlice je tak i v této místnosti univerzálním a nadčasovým materiálem, padnoucím jak do rustikálních, tak moderních minimalistických kuchyní.

Cenově dostupný originál 

Architekti břidlici často využívají jako levnější, přitom plnohodnotnou náhradu za mramor, která rovněž dodá interiéru nádech luxusu. Tento přírodní obkladový kámen je totiž podobně jako proslulý mramor efektní, odolný, tvarově variabilní a zároveň vyžaduje minimální údržbu. Dražší materiály tak břidlice zvládne plnohodnotně a se ctí zastoupit. Kvalitní břidlici jakožto štípaný obkladový kámen lze pořídit již od 400 Kč za m2. Vždy přitom záleží na barvě a tloušťce jednotlivých kamenů tvořící obkladovou mozaiku. Jednobarevné břidlice jsou totiž dostupnější a jejich cena je oproti barevně pestřejším obkladům proto nižší. Zároveň také platí, že čím tenčí břidličné plátky jsou, tím dražší je jejich koupě. Ceny za obklady specifických barev tvořené tenčími kusy kamene se tak běžně pohybují nad 1000 Kč za m2. Jedním z důvodů příznivějších cen jsou i nižší nároky na přepravu, neboť se břidlice těží přímo na našem území. Jde tak zároveň o udržitelný materiál, který tu má mnohaletou tradici a bude se přirozeně vyjímat všude, kde se ho rozhodnete využít.

Kontaktujte nás