Nadčasová břidlice – léty prověřený materiál pro dům i zahradu

Přírodní materiály mají své nezastupitelné místo nejen v interiéru, ale především v okolí domu. Břidlice se historicky používala převážně jako střešní krytina, v současnosti je její využití daleko rozmanitější – využívá se jako obkladový kámen na fasádu, kámen do gabionu nebo jako ideální podklad pro příjezdovou cestu. Jde o nadčasový materiál, který najde uplatnění jak v lidové architektuře, tak soudobé. Navíc koresponduje s trendem získávat materiály pro stavbu co nejvíce lokálně.

Břidlice se na našem území těží již od 18. století. Generace řemeslníků před námi věděly přesně, z jakého důvodu je tak oblíbená – má mnoho předností, které v exteriéru oceníte. Především je to odolnost a stálost materiálu, tepelné a izolační vlastnosti či estetická hodnota. Břidlici najdeme v několika variantách odstínů šedé, černé a modré barvy, přičemž svůj vzhled tento okrasný kámen nemění ani s léty používání. Díky rovinné štěpnosti se břidlice velmi snadno zpracovává a rovné desky je možné použít jak pro obkladový kámen do interiéru, tak na venkovní dlažbu či jako zmiňovanou střešní krytinu. Minimální údržba, ekonomická dostupnost i funkčnost suroviny dělají z břidlice vyvážený materiál vhodný pro každý dům i zahradu. 

Obklady všeho druhu

Okrasné kameny na stěnách najdeme dnes uvnitř i vně domů, a to hned z několika důvodů. Obklady z přírodního kamene zvyšují rezistenci domů a plotů vůči nepříznivým podmínkám počasí. Rovněž slouží jako designový prvek, kdy obkladový venkovní kámen tvoří díky svým rozličným barevným tónům netradiční mozaiku, která dělá z každé realizace originál. Kameny břidlice se za účelem venkovního obkladu hodí především kvůli funkčním vlastnostem, a to odolnosti proti vodě, mrazu i vysokým teplotám. Vyniknou jako obklad kolem vstupních dveří i na soklu.

Střecha ověřená generacemi

Dobře štípatelná struktura břidlicové horniny umožňuje zhotovení rovných, tenkých desek, snadno použitelných pro výrobu tašek střešní krytiny. Břidlice se hodí na jakýkoliv druh střechy, včetně obtížných úseků, jako jsou arkýře nebo úžlabí. Používání břidlicových desek má více než století dlouhou historii a pro svou dlouhou životnost bývaly velmi oblíbenou alternativou cihlových tašek. Břidlice si i v tomto provedení uchovává své výjimečné tepelně a zvukově izolační vlastnosti, stejně jako přidanou hodnotou, kterou je trvanlivost materiálu. Výhodou je i designová variabilita, kdy se břidlicové desky dají tvarovat dle přání klienta.

Jako dominanta, ale i většinový prvek

Dalším, z často vyhledávaných, způsobům zužitkování břidlice je použití za účelem dláždění cestiček a stezek vedoucích skrze zatravněné plochy kolem domu. Velkou předností venkovní dlažby z přírodní břidlice je především téměř nulová údržba, která spočívá pouze v občasném spláchnutí kamenů vodou. Břidlice jakožto ušlechtilý zahradní kámen vhodně doplní jakýkoliv styl zahrady – ať již jde o venkovskou, moderní či japonskou. Díky pestrým možnostem zpracování z ní lze tvořit nejen cesty, ale i zídky, schody, nášlapné kameny na zahradu či terasy, kde najdou uplatnění jak dlaždice, tak velkoformátové desky. Štípaná či drcená břidlice pak výborně poslouží k nápaditému ohraničení záhonů nebo vodních ploch – bazénů, jezírek i potoků. Místu dodá nejen dekorativní vzhled, ale rovněž zamezí růstu plevele. Účinně působí i velké neopracované kameny, jakožto dominanty zahrady.

Ideální materiál do gabionu

Poslední dobou se velkým trendem stávají gabiony – ploty či zídky z drátěných košů, do nichž je nasypán drcený kámen. Tím bývá často právě břidlice, jelikož dokáže vytvořit neotřelou mozaiku vzorů a barev. Důležité vlastnosti, jenž musí kameny do gabionu mít, jsou stejně jako u venkovních obkladů, mrazuvzdornost, stálost materiálu i při vysokých teplotách a tvarová variabilita. Doporučená velikost vsypaného okrasného kamene je asi 1,5násobek oka gabionové sítě, přičemž břidlici lze libovolně nadrtit dle požadavků klientů.

Jak vidíte, břidlice má opravdu mnoho tváří. Ať již ji hledáte pro jakékoliv využití, vše najdete na našem e-shopu.

Kontaktujte nás